Milliyetçiliğin her türlüsü zehirdir


Elele verdiğinde sömürgeci emperyalistlere karşı güçlü bir gövde oluşturabilen Kürt, Arap ve Türk halklarının “Ümmet Birlikteliğini” zehirlemenin en başarılı yolu “milliyetçilik” akımlarıdır. Allah’a (c.c.) ve Peygamberi Muhammed Mustafa’ya (s.a.v.) inanmış milletlerin “Ümmet-i Muhammed” birlikteliğine karşı geliştirilen milli söylemlerle bölme harekatı güçlü gövdemize virüs gibi yayıldı. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) dönemi olan Asr-ı Saadet’te kurulan “Ümmet Birlikteliği” içerisinde farklı milletlerden inanmış insanlar (sahabe-i kiram) bulunsa da üstünlük Sahabe’nin etnik yapısıyla değil Allah’tan en çok korkanla (takva ile) izah ediliyordu. Öyle ki, milliyetçilik, milli söylemler büsbütün reddedilmişti.

Bizler, yani Kürt, Arap, Türk’ler Ümmet idik. Güçlü bir vücudun azaları idik. Kardeşler idik. Kürdün, Araba, Türkün Kürde üstünlüğü yoktu. Farklılıklarımız bizim heyecan ve neşe kaynağımızdı. Ne yazık ki Ümmet birlikteliğimizi zehirleyecek milliyetçilik tuzağı ilk olarak Cumhuriyet’in kuruluşuyla atıldı. Ulusalcılık ile hastalanan vücudumuzun, direnci, heyecanı ve neşesi yok olsun diye yüzyıldır uğraşılıyor. Koca bir Ümmet iken, aynı coğrafyada birbirine yabancı olan milletlere dönüştürülmek isteniyoruz. “Türkiye Türklerindir”, “Ne Mutlu Türküm Diyene” gibi farklılıkları tek tipleştirici söylemler ve hayat tarzı bizlere dayatıldı. Çok şükür ki artık bu hastalıkları vücudundan atmaya başlayan bir sürecin içerisindeyiz.

Ümmet şuuruyla bir araya geldiğinde ne kadar güçlü ve adaletli bir gövde oluşturabildiimizle ilgili tarihinde referansları olan bizleri yüzyıl boyunca milliyetçi söylemlerle birbirine yabancılaşan bir hale getirmeye çalıştılar. Ancak tutmuyor. Düşünün ki 30 küsür yıldır kendi coğrafyasında savaş yaşanmasına ve 30 binden fazla insanın yaşamını yitirmiş olmasına rağmen Türk, Kürt ve Arap halkları arasında bir husumetten bahsetmiyoruz. Normalde, bu savaşta meydana gelen öfkeden dolayı halkların birbirine savaş açması gerekiyordu. Olmuyor, olamaz çünkü tarihi referansları güçlü. Milliyetçi söylemlerle düne kadar Devletin resmi ideolojisi bugün ise çeşitli kesimler Ümmet şuurunu ve birlikteliğini zehirlemeye çalışsalar da maya tutmuyor.

Eyüp Güzel

milliyetcilik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s