Sanat galerileri kutsal mekanlar değildir


Sanat ve sanatçının kendi öz kültürümüzde önemli ve ahenkli bir yeri olmasına, Tophane’linin de kendi kültürel ve tarihsel değerlerine bağlı olmasına rağmen semtteki galerilerine olan refleks nedir?

Kendi içinde, yani semtte, yani apartmanlarda, okullarda, sokaklarında, işyerlerinde ve kahvehanelerinde bir insan mozaiği oluşturan Tophane’den bahsedince, geçmişten günümüze mahalle kültürünü, geleneksel semt yaşamını sürdürebilmeyi başarmış bir yerden söz etmiş oluyoruz.

Her türlü etnik, sosyal, dinsel veya siyasal insan çeşidini yüzyılı aşkın bir süredir kendi içinde barındırabilmiş Tophane Semti, yani Tophaneliler son yıllarda asabileşmeye, tahammülsüzleşmeye başladılar.

Esasında daha çok mahalle aralarında bit yeniği gibi türeyen ve yasal olmayan Apart otellere karşı başlayan hoşnutsuzluklar, mahalleliyi rencide eden huzursuzluklar ne olduysa yerini Sanat Galerilerine bıraktı.

Sanata, sanatçıya karşı semt insanının büyük çoğunluğunun özel bir ilgisi, hususi bir etkinliği yok. Nedense semt insanının günlük geçim telaşı, yaşam standardı gibi nedenlerden dolayı bu alanda, yani sanat ve sanatçıya karşı bir yakınlık oluşmadı. Fakat bu durum sanata ve sanatçıya karşı bir hazımsızlık, bir gereksiz görme ve reddediş değildi. Bilakis sanatın veya sanatçının kavramsal ve duygusal olarak semt insanındaki karşılığı bir saygı ve hürmet ifadesi olarak belirirdi.

Peki, ne oldu da semt insanı sabır taşlarında sanat galerilerine karşı göbek çatlatmaya başladı? Bit yeniği gibi semtin içerisinde türeyen Apart Oteller/Hoteller nasıl aradan sıyrıldılar?

Eyüp Güzel

Sanat galerileri kutsal mekanlar değildir” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s