Hattatlarımız Dünya Yetimler Günü için yazmaya başladı


Kısa adı İHH olan İnsani Yardım Vakfı’nın teklifi ve özel gayretleriyle İslam Dünyasına özel bir gün kazandırıldı: Dünya Yetimler Günü

Her yıl Ramazan ayının 15.gününde Dünya Yetimler Günü’nün kutlanılması İslam Birliği Teşkilatı’nda kabul edildi.

Yetim bir Peygamberin ümmeti olarak, İslam Dünyasında “yetim çocuklar” meselesine eğilinmesi Hz.Peygamber’e duygusal dokunuşun bir başka tezahürü olarak kabul ediliyor. Bu duygusal dokunuş; sivil toplum kuruluşlarımızın marifetiyle kimi zaman aş, konaklama, sağlık hizmetleriyle gerçekleştiriliyorken kimi zaman da kültürel faaliyetlerle aidiyet duygusu doğal refleks haline getiriliyor.

Hz.Peygamber (s.a.v.) işte tam da bu hususta şöyle buyurarak konunun önemine işaret ediyor: “Kendi yetimini veya başkasına ait yetimi himaye eden kimse ile ben (şehadet parmağıyla orta parmağını bir araya getirerek) cennette bu kadar yakın olacağız”.

HATTATLARIMIZ YAZMAYA BAŞLADILAR BİLE

Yine İHH öncülüğünde 2016 Ramazan ayında geleneksel olarak kutlanacak olan Dünya Yetimler Günü’ne hazırlıklar başladı. Çoğunluğu İstanbul’dan olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerindeki Hattatlarımız Dünya Yetimler Günü dolayısıyla hat yazılarını yazmaya başladılar.

2016 Ramazan ayının 15.Günü açılacak olan “Yetim ve Hayır” (İyilik, Dayanışma, Yardımlaşma, Sadaka, İnfak vb.hususlar) konulu sergiyle alakalı olarak Ayet ve Hadislerden oluşan Hat Yazıları usta Hattatlarımızın marifetli ellerinde Dünya Yetimler Günü’ne hazırlanıyor. Sergiden elde edilecek gelirlerle yetimler için Yetimhane açılacak.

hattatlar1

 

Hattatlarımız Dünya Yetimler Günü için yazmaya başladı’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s