Kurşunlu Camisi neden PKK’nın hedefinde?


Eylül ayında gece yarısı hoparlörlerinden marşlar çalan ve dün de camiyi yakan PKK, neden tarihi Kurşunlu Camisini hedef aldı? İşte o sorunun ayrıntıları…

Terör örgütü Pkk’nın İslam’a ve Müslümanlara karşı ilk vukuatı Kurşunlu Camisi’nin yakılması değil. Dindar Kürt halkına karşı karnesi oldukça kabarık olan maksist örgütün, Diyarbakır’daki tarihi Kurşunlu Camisi’ni hedef almasının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

ÖRGÜT, CAMİYİ “ÜS” GİBİ KULLANIYORDU

Terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda Pkk’lılar Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Diyarbakır’ın ilk Osmanlı eseri Kurşunlu Camisi’ni adeta üs edinmişlerdi. Özellikle geçtiğimiz Eylül ayında gece yarısı caminin hoparlöründen Pkk marşlarını çalan örgütün bu tahrik edici eylemi yurt genelinde pek duyulmadı. Ekim ayının ortalarında Sur ilçesinde gerçekleştirilen operasyonlarda, Pkk’lılar tarafından “üs” gibi kullanılan cami ve kiliseler teröristlerden temizlenmişti. Barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve el yapımı patlayıcı tuzakların imha edilmesi sırasında güvenlik güçlerine teröristlerce uzun namlulu silahlarla ateş açılmış ve çatışmalar meydana gelmişti.

GÜVENLİK GÜÇLERİ O CAMİDE NAMAZ KILIYORLARDI

Güvenlik güçleri, camiyi “üs” olarak kullanan teröristlerden camiyi temizlemiş ve Türk bayrağı asılan minareye defalarca ateş açılmıştı. Yapılan saldırılar sonucu camide önemli hasarlar meydan gelmiş, cemaati kalmayan camide polisler namaz kılmış ve zırhlı araçtaki megafondan da ezan okumuşlardı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s