Kürtlerin inançları Pkk marifetiyle elinden alınıyor


Yerelden Ulusala Sokağın Nabzı adlı sokak röportajlarında Bitlisli Metin Elkatmış ile yaptığımız kısa röportajda Kürtçülük, Arapçılık veya Türkçülük gibi Ulusçuluk akımlarının zararlarına dikkat çekildi.

Röportaj: Eyüp Güzel

İstanbul’da ikamet eden ve yurt dışı ticaretle uğraşan Bitlis’li Metin Elkatmış; Kürtçülük, Arapçılık veya Türkçülük gibi akımların Müslüman halkların birbirleriyle kenetlenmemesi, Ümmet birlikteliğini tesis edememesi için kurulmuş tuzaklar olduğunu söyledi.

Yerelden Ulusala Sokağın Nabzı’nın konuğu olan Bitlis’li Metin Elkatmış şu ifadelere yer verdi:

“Eski Türkiye geleneğinde makbul ulus ve makbul olmayan uluslar oluşturuldu. Bu durum maalesef devlet resmi ideolojisi olarak destek buldu. Kürtler için “asi Kürt”, “eşkıya”, “Koçero” ve daha birçok kavramlar üzerinden Kürt kavramı ötekileştirildi, öcüleştirildi. Aynısı Araplar üzerinde de uygulandı. Özür dilerim ama mesela köpeklere Arap ismi takıldı. Yanısıra “bir şey anladıysam Arap olayım”, “işler Arap saçına döndü” gibi deyimler hepimizin diline yerleştirildi.

KÜRTLERİN İNANÇLARI PKK MARİFETİYLE ELLERİNDEN ALINIYOR

Kürtler üzerinde uygulanan asimilasyon ve kimliksizleştirme politikalarının ardından sözüm ona Kürtler adına hareket ettiğini söyleyen Pkk ismiyle bir örgüt ortaya çıktı. Pkk’nın ortaya çıkışı aslında Kürtlere karşı uygulanan bir başka asimilasyon hareketiydi. Pkk ile Kürtlerin elinden inançları, gelenekleri ve İslami duruşları alınmak istendi.

KİMSE “GİT KÜRDİSTAN KUR” DİYE OY VERMEMİŞTİ

Pkk ve onun siyasi uzantısı olan parti tarihi boyunca en yüksek oyu marjinal sol grupların desteğiyle 7 Haziran 2015 seçimlerinde aldılar. Oy verenlerin önemli bir kısmı “gidin Kürdistan kurun” diye oy vermedi. HDP’nin “Türkiyelileşme” söylemlerine inandılar, inanmak istedikleri ve öyle olmasını istedikleri için oy verdiler. HDP artık normal bir Türkiye partisi olsun, Türkiyelileşsin, artık olaylar çıkmasın diye oy verdiler. Fakat gelinen süreçte Kürt halkının aldatıldığını görüyoruz.

KÜRT İSMİ İDEOLOJİKLEŞTİRİLİYOR

Geldiğimiz süreçte yaşanan çatışmalar ve Kürt kavramının/isminin malum çevre tarafından ideolojikleştirilip siyasallaştırılması gayretleri Kürtlere zarardan başka bir şey vermiyor. Çözüm olarak en iyi ilaç İslam’dır.

sokağın-nabzı1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s