Avukat Gülden Sönmez’e Tacikistan’da gözaltı


İHH gönüllüsü ve Başbakanlık Türkiye İnsan Hakları Kurumu üyesi Avukat Gülden Sönmez, Avukat Emine Yıldırım ve beraberinde 1 tercüman olmak üzere 3 kişi olarak gittikleri Tacikistan’da gözaltına alındılar. Gözaltına alınan 3 Türk vatandaşından saatlerdir hiçbir haber alınamadı.

Tacikistan yönetimi tarafından son yıllarda Müslümanlar üzerinde baskı ve şiddetini artırması ve son olarak İslami Kalkınma Partisi üyelerini de tutuklayarak işkenceye tabi tutması nedeniyle Türkiye’den 3 kişi Tacikistan’da Duşanbe’ye gittiler.

İki avukat ve bir tercüman, Tacikistan’da tutuklularla cezaevinde görüşme talepleri reddedildi. Türkiye’den giden avukatlar, tutuklu yakınları ve avukatlarıyla görüştüler fakat görüştükleri avukatlar Tacikistan polisi tarafından 21 Ocak Perşembe günü gözaltına alındılar. Türkiye’den giden avukatlara Rusya’dan da giden bir avukat heyeti katıldı. Rusya’dan gelen avukatlar, bugün (22 Ocak Cuma) kendi ülkelerine dönmek üzere uçağa bindiklerinde gözaltına alındılar.

TÜRK AVUKATLAR GÖZALTINA ALINDI

Türkiye’den giden Avukat Gülden Sönmez, Avukat Emine Yıldırım ve heyetteki tercüman oluşan 3 kişilik Türk inceleme heyeti, bugün (22 Ocak Cuma) 17.30 sularında kaldıkları otele gelen Tacikistan polisleri tarafından otelden götürüldüler.

Gözaltına alınan avukatlardan saatler geçmesine rağmen hiçbir haber alınamadı. (Saat 22:45)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada gözaltıyla ilgili Tacikistan makamlarında gerekli girişimleri yaptıklarını bildirdi. Bakan Çavuşoğlu, konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından da yakından takip edildiğini bildirdi.

GECE 02.00 SERBEST BIRAKILDILAR

Tacikistan polisleri tarafından hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Avukat Gülden Sönmez, Avukat Emine Yıldırım ve beraberlerindeki tercüman Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri sonucunda serbest bırakıldılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s