Taksim’de Kudüs Fotoğraf Sergisi açıldı


Mirasımız Derneği tarafından Taksim Metro İstasyonunda “Dur Yolcu! Biraz da Kudüs’e Bak” ismiyle açılan fotoğraf sergisi, metroyla yolculuk edenlerin ilgisine sunuldu.

23 Şubat Salı günü saat 10.30’da serginin açılışı nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı kameralara okuyan Mirasımız Derneği Başkanvekili Sebahattin Yiğit, işgal altındaki Kudüs’te yaşanan insan hakları ihlalleri ve Mescid-i Aksa algısını değerlendirdi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kudüs ve Mescid-i Aksa yıllardır hem İslam dünyasının hem de farklı dinlerden sağduyu ve vicdan sahibi insanların ortak yarasıdır.

CAMİLER, BAR VE LOKANTAYA ÇEVRİLİYOR

Kudüs, 400 yıl Osmanlı idaresinde kalmış ve bu sürede ekonomik ve kültürel olarak oldukça gelişmiş bir şehirdir. Fakat 1917 İngiliz ve 1948 İsrail işgalinden sonra Kudüs’ten İslam kimliğini yok etmek amacıyla yüzlerce cami, mescit ve medrese yıkılmış ve bir kısmı bar, market, lokanta gibi yerlere çevrilmiştir.

KUDÜSLÜ MÜSLÜMANLARIN DİRENİŞİ ETKİLİ

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın altında çeşitli bahanelerle kazılar yapılmaktadır. Mescid-i Aksa’yı yıkarak yerine kendi uydurdukları sözde Süleyman Tapınağı’nı inşa etmek istiyorlar. Fakat yaptıkları her plan Kudüslü Müslümanların direnişi sayesinde başarısızlıkla sonuçlanıyor. Kudüs’te ve yakın çevresindeki işgal topraklarında her gün başka bir insanlık suçu işlenmektedir. Evlerin bombalarla yıkılması, gece yarısı baskınlarıyla tutuklanan insanlar, tutukluluk sonrası psikolojik ve fiziksel saldırılara maruz kalan çocuklar, ağır yaralıyken dahi tıbbi müdahaleye izin verilmeden tutuklananlar, sokak ortasında yargısız infazlar yaşanırken ne yazık ki kimsenin kılını kıpırdatmadığını görüyoruz.

MİRASIMIZ DERNEĞİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMASI YAPIYOR

Mirasımız Derneği olarak 2008’den bu yana Kudüs’teki tarihi Osmanlı Eserlerini restore ederek yıkılmasını önlemeye çalışıyor hem de ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı savunan Kudüslü Müslümanlara destek oluyoruz. Türkiye’de yaptığımız çalışmalarda ise Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik halkımızı bilgilendirme amacı taşıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s