Yeni Türkiye’nin Yeni Medyasında konumlanma


Yeni Türkiye, Yenilenen Türkiye, yeniden Türkiye söylemlerinin kuvvetli bir şekilde hissedilmeye başlanmasıyla yeni beklentiler de kendini gösteriyor. Vatandaşın yeni taleplerine muhatap olan güçlü alanların başında medya sektörü geliyor. Sektörün yatırımcıları, yöneticileri, programcıları ve tüm emektarları Yeni Türkiye’nin medya dünyasında yeni bir konum almak zorundalar. Medyanın merkezinde yer almak ve “en” olabilme telaşının başladığı sektörde yeni yeni yapılanmalar gözlemleniyor. Hayırlı olmasını umarak yeni konumlanma çalışmalarında istihbarat yatırımlarına ağırlık verilmesinin önemli olduğunu belirtmek istiyorum. İstihbarat şart. Çünkü vatandaş haberi en farklı şekilde olduğu kadar en çabuk şekilde de istiyor.

Medyanın yeni Türkiye’de yeniden konumlanması seyirci-okuyucu kitlenin beklentileriyle koordine gerekiyor. Bu yüzde 100 oranda değil elbette. Çünkü sırf seyircinin-okuyucunun beklentisiyle konumlanma doğru olmaz. Yeni medya konumlanmasında izleyici-okuyucu ve araştırmacılar gerçekten yeni şeyler görmek istiyor. Örneğin vatandaşa direk yansımasa da dolaylı olarak haber kalitesi(zliği)ne yansıyan “patronu mutlu etme” kaygısı medya sektörünün çalışan kesimlerinde hep var oldu. Patronun duruşu, ilişkileri ve yatırımlarına dair kaygıları mutlaka önemli ve asla gözardı edilmemeli fakat ona yaranma hırsı ve telaşı, çalışanlarda huy halini almamalı. Patrona yalakalık olsun diye bir haberin içine edilmemeli.

Yeni Medyanın konumlanmasında/yapılanmasında özel içerik üretimine daha fazla yer verileceğini umuyorum. Ehil insanların veya işinin ehli olmak için çabalayan insanların mesleklerine ve çalıştığı ekibe olan aidiyet duyguları özel içerik üretimine müthiş bir katkı sağladığını birçok kez tecrübe edilmiştir. Yeni Medya çalışmalarının umut verici olacağını düşünmek istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s