Filistin’i aynel yakin görmek


Bir halkın gerçek kahramanlıklarını yazacaksanız ve bir ülke arayışınız varsa şayet, işgal altındaki Filistin toprakları tam aradığınız yerdir. Onlarca yıldır aynel yakin olarak ele alamadığımız Filistin meselesiyle ne yazık ki, ya sloganlarımızı ya da marş ve ilahilerimizi süslemişiz.

Kelime anlamı “Uzak Mescid” olan Mescid-i Aksa’yı tıpkı lugatteki karşılığı gibi kendimize uzak tutmuşuz. Farkında değiliz ama Siyonist İsrail, Filistin topraklarını işgal etmekle kalmamış büyük bir ustalıkla ve sistematik olarak Filistin’e karşı olması gereken duygularımızı ve bilgilerimizi de işgal etmiş. İsrail saldırmasa Filistin’i hatırlayanımız yok!

Avrupa’nın veya dünyanın farklı ülkelerine iş ya da seyahat amacıyla gidenlerimizin her biri pasaportlarına o ülkelerin damgalarını vurdular. Her biri(miz) o ülkelerde alışveriş yaparak az ya da çok para bıraktılar. Birçoğumuz bunu defalarca yaptı. Hiç kimse bu durumu sorgulamaz iken, konu işgal altındaki Filistin topraklarına gitmek olunca sorgulanmaya başlandı. Çünkü Filistin’e gidenlerden en çok İsrail’in rahatsız olduğunu öğrenmedik. Havaalanlarında İsrail’li katillerin Filistin’e gitmek için gelenlere uyguladıkları psikolojik baskılar, sizi o gerçekle yüzleştiren ilk örnektir. İsrail, istiyor ki Dünya’nın neresinde olursa olsun Yahudiler İsrail’e gelsinler ve hatta işgal ettikleri Filistin topraklarına yerleşsinler… Buna karşılık Müslümanların, Filistin’e gelip gitmelerinden ise son derece rahatsızlık duyuyor.

Bir halkın gerçek kahramanlıklarının yazıldığını bahsettiğim Filistin’de biz ne yazık ki bugüne kadar tam tersini okuduk, öğrendik ve duyduk. Filistinlilerin evlerini, topraklarını sattıkları gibi koca bir yalanını farkına varmadan ve araştırmadan her birimiz aklının bir kenarına yazdı. Filistin’i sadece Filistinlilerin ve Arapların yurdu olarak kabul ettiğimizin farkında değiliz. Dilimizde bu söylemin olmaması sonucu değiştirmiyor.

Yaş oldu 44 ve ilk kez o mübarek topraklara gidiyorum. Çok ama çok geç kalmışım ve kendime haksızlık etmişim. Allah bunun hesabını sorduğunda Rahmet etmezse, hesabımı veremeyeceğimi biliyorum. Fakat şunu da söylemeliyim ki, Filistin topraklarına gitmek bugüne kadar yapmış olduğum en iyi şeydir. Birlikte gittiğim kardeşlerim (arkadaşlarım) arasında istisnasız her birinin Filistin öncesi ile sonrası arasındaki duygusal değişimi görmek müthiş bir haz veriyor.

Türkiye’de her ne kadar Filistin meselesi ciddi bir şekilde ötelenmiş, ilgi alanının dışına itilmiş ve maalesef yalan/yanlış bilgilerle algı operasyonlarının kucağına itilmişse de hakkını teslim etmek gerekir ki bu konuyu sadece İslami camia/STK/Yazar/Gazeteciler gündemlerine almışlar.

Yazacağım şeyler çok. Bir sonraki yazıda mesleklerimizin Filistin meselesiyle ilgisine değineceğim. “Ben marangozum, Filistin’le marangozluğun ne ilgisi olabilir ki?” demeyin. Sadece marangozluk değil, her birimizin meslekleriyle öyle bir ilgisi var ki, okuyunca hak vereceksiniz.

Son olarak bizlere Filistin topraklarında sabırla rehberlik yapan Nadide Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Kudüs mihmandarı Bülent Deniz hocaya teşekkür etmeden yazıyı sonlandırmak haksızlık olacaktır. Anlatan bir rehber değil, anlattıklarını yaşayan ve yaşatma gayretinde olan bir Kudüs mihmandarı oldu bizim için. Allah razı olsun. Filistin meselesiyle ilgili düşünce ve bilgi dünyamıza sağladığı katkıları bir borç bildik. Bu borç ise başkalarına anlatarak ödenecek bir borçtur.

EYÜP GÜZEL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s