Filistin’de ‘İlk Kıble‘ Nöbeti – Vav Elif Dergisi


Vavelif Dergisi Kasım 2016 tarihindeki 17.Sayısında “Filistin’de ‘İlk Kıble’ Nöbeti” başlıklı makalemdir.


Kahramanlık hikâyelerinin yazıldığı değil, yaşandığı bir yer olarak uzağımızda duruyor Filistin. Onlarca yıl kahramanca sürdürülen direnişin ve ilk kıble nöbetinin algı operasyonlarıyla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı işgal ülkesi olarak Aksa’mızda duruyor Filistin.

Eyüp Güzel – Vavelif Dergisi (Kasım 2016)

Bir yanda kahramanlık öykülerinin yaşandığı Filistin, diğer yanda ise koca bir ümmetin acizlik ve bölünmüşlük fotoğrafının resmedildiği Filistin. Onlarca yıldır ‘ayne’l yakin’ (gözle görmüş gibi) olarak ele alamadığımız Filistin meselesiyle ne yazık ki, ya sloganlarımızı ya da marş ve ilahilerimizi süslemişiz.

Kelime anlamı “Uzak Mescid” olan Mescid-i Aksa’yı tıpkı lügatteki karşılığı gibi kendimize uzak tutmuşuz. Farkında değiliz ama Siyonizm, Filistin topraklarını işgal etmekle kalmamış büyük bir ustalıkla ve sistematik olarak Filistin’e karşı, olması gereken duygularımızı ve bilgilerimizi de işgal etmiş. İsrail saldırmasa Filistin’i hatırlayanımız yok!

Avrupa’nın veya dünyanın farklı ülkelerine iş ya da seyahat amacıyla gidenlerimizin her biri pasaportlarına o ülkelerin damgalarını vurdular. Her biri(miz) o ülkelerde alışveriş yaparak az ya da çok para bıraktılar. Birçoğumuz bunu defalarca yaptı. Hiç kimse bu durumu sorgulamaz iken, konu işgal altındaki Filistin topraklarına gitmek olunca sorgulanmaya başlandı. Çünkü Filistin’e gidenlerden en çok İsrail’in rahatsız olduğunu öğrenmedik. Havaalanlarında katillerin Filistin’e gitmek için gelenlere çoğu kez uyguladıkları psikolojik baskılar, sizi o gerçekle yüzleştiren ilk örnektir. İsrail, istiyor ki; dünyanın neresinde olursa olsun Yahudiler İsrail’e gelsinler ve hatta işgal ettikleri Filistin topraklarına yerleşsinler… Buna karşılık Müslümanların, Filistin’e gelip gitmelerinden ise son derece rahatsızlık duyuyorlar.

Bir halkın gerçek kahramanlıklarının yazıldığını bahsettiğim Filistin’de, biz ne yazık ki bugüne kadar tam tersini okuduk ve işittik. Bize hep, Filistinlilerin evlerini, topraklarını sattıkları anlatıldı. Farkına varmayan ve araştırmayan kitlelerin aklının bir kenarına bunlar yazıldı. Filistin’i sadece Filistinlilerin ve Arapların yurdu olarak kabul ettiğimizin farkında değiliz. Dilimizde bu söylemin olmayışı, sonucu değiştirmiyor. Eğer gerçekten bir satıştan/terk edişten söz edilecekse, işe ilk olarak ‘aynaya’ bakarak başlayalım.

İlk kez zulüm dolu o mübarek topraklara gidiyorum. Çok ama çok geç kalmışım ve kendime haksızlık etmişim. Allah (c.c.) bunun hesabını sorduğunda rahmet etmezse, hesabımı veremeyeceğimi biliyorum. Fakat şunu da söylemeliyim ki, Filistin topraklarına gitmek bugüne kadar yapmış olduğum en iyi şeylerdendir. Birlikte gittiğim kardeşlerim (arkadaşlarım) arasında büyük çoğunluğunun Filistin öncesi ile sonrası arasındaki duygusal değişimi görmek müthiş bir haz verdi bana.

Türkiye’de her ne kadar Filistin meselesi ciddi bir şekilde ötelenmiş, ilgi alanının dışına itilmiş ve maalesef yalan/yanlış bilgilerle algı operasyonlarının kucağına terk edilmişse de; hakkını teslim etmek gerekir ki, bu konuyu sadece İslamî camialar/STK’lar/yazarlar/gazeteciler gündemlerine almışlar.

Yazacağım şeyler çok. Bir sonraki yazıda mesleklerimizin Filistin meselesiyle ilgisine değineceğim. “Ben marangozum, Filistin’le marangozluğun ne ilgisi olabilir ki?” demeyin. Sadece marangozluk değil, her birimizin meslekleriyle öyle bir ilgisi var ki, okuyunca hak vereceksiniz.

Son olarak bizlere Filistin topraklarında sabırla rehberlik yapan hocaya teşekkür etmeden yazıyı sonlandırmak haksızlık olacaktır. Anlatan bir rehber değil, anlattıklarını yaşayan ve yaşatma gayretinde olan bir Kudüs mihmandarı oldu bizim için. Filistin meselesiyle ilgili düşünce ve bilgi dünyamıza sağladığı katkıları bir borç bildik. Bu borç ise başkalarına anlatarak ödenecektir inşaallah.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s