Kudüslü Gençler Artık Kameralarıyla Savaşıyor


Kudüs’te İsrail askerlerinin zorbalıklarına objektifleri ve fotoğraf makinalarıyla karşı koyan Tick Media grubu neden fotoğraf çektiklerini ve kendilerini şöyle anlatıyor: “Biz 5 genç her sabah Kudüs’te uyanıyoruz. Her birimiz cephaneliğine yöneliyor. Açıyor, silahını çıkarıyor oradan. Kullanıma hazır olup olmadığını kontrol ediyor. Sonra Kudüs’ün eski şehrinin sokaklarına ve Mescid-i Aksa’ya doğru yola çıkıyor. İsrail işgal güçlerinin silahları karşılıyor bizi her defasında. Onlarla aramızdaki tek fark; onların silahı tüfek, ses ve gaz bombası ve plastik mermi. Bizim silahlarımız ise fotoğraf makinesi ve kalem. Bize yaptıkları haksızlıkları ve saldırıları ortaya çıkarmak ve anlatmak için gayret e diyoruz. Fotoğraf çekiyoruz, yazıyoruz, olayları an be an yayınlıyoruz. Kudüs’e ulaşamayanlarlara Kudüs’ü ulaştırmak için yemin ettik.

Kudüs ve Mescid-i Aksa İslam aleminin en hüzünlü noktası. Kalplerin en yaralı, boyunlarının en bükük olduğu yer olup sahip çıkmasa da Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün bekçileri yılmadan, usanmadan nöbetlerini sürdürüyor. Kudüs’te yaşayan Filistinliler çok büyük bir azim ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’yı Müslümansız bırakmamak için fert fert mücadele e diyor. Hafızalara kazınan fotoğraflarda yıllar boyunca İsrail askerlerine taşla sapanla direnen Filistinli gençler artık çok daha etkin ve kalıcı direniş yöntemleriyle varoluş kavgalarını devam ettiriyorlar.

Kudüs’ün gençleri bir süredir parkur sporu, fotoğraf ve sinema ile seslerini, sözlerini yükseltiyorlar. İsraillilerin sürekli “siz bir şeyden anlamazsınız, kafanız çalışmaz, herhangi bir alanda başarılı olamazsınız” şeklindeki sözlü tacizleri ile bilenen gençlerin bir kısmı Aksa’nın önünde parkur sporu yaparak özgürlüğe bir adım daha atarken, farklı meslek dallarında eğitim gören ancak fotoğraf ve sinemaya ilgi duyan üniversiteli gençler de çektikleri fotoğraflar, belgeseller ve kısa filmlerle yaşadıkları işgal, baskı ve zorbalıkları kayıt altına alıyorlar.

Bir savunma aracı olarak kamera

Aslında gençlerle de sınırlı değil bu kayıt alma çabası. Kudüs’te yaşayan Müslümanların hemen hepsi akıllı telefonlarla video çekme konusunda ciddi anlamda profesyonelleşmiş durumdalar. Attıkları her adımı görüntülü olarak kaydeden, evlerine yaptıkları baskınları da fütursuzca kameraya çeken İsrail askerlerinin karşısına ellerinde kameraları ile çıkan Filistinliler kendilerine uygulanan baskı ve zorbalıkları an be an videoya çekip internet ortamında paylaşıyorlar.

Gençler arasında ciddi anlamda sinema ve kısa filmle uğraşıp uluslararası arenada sesini, mesajını duyurmak isteyenler de var. Kendilerini ve dertlerini ifade etmek için seçtikleri en anlamlı yollardan biri olan sinemada gerçeklikle kurdukları ilişki de değme sinemacılara taş çıkartıyor. Çektikleri fotoğraf karelerini özellikle uluslararası basına ulaştırarak, dünyaya aktarılan yanlı bilgilerin ve manipülasyonun önüne geçmeye çalışıyorlar. Artık taş atmak yerine çağın en etkin silahı haline gelen iletişim araçlarını ve kamerayı ustaca kullanmaya başlayan bu gençlerin hayat hikayeleri aslında neden sinemayla ve fotoğrafla bu kadar sıkı bağ kurduklarını özetliyor. Onlardan birkaçını tanıdığınızda Kudüs’ten yükselen bu sinema hareketinin neden bu kadar önemli olduğunu da anlıyorsunuz. Ve elbette anlamakla yetinmeyip onların tüm dünya halklarına dertlerini anlatmaları, daha etkin filmlerle seslerinin yankı bulması için neler yapılmalı diye kafa yormaya başlıyorsunuz.

Yazının bir sonraki bölümünde o gençlerden bazıları isim isim yazılacak.

Gülcan Tezcan / Diyanet Aylık Dergi, Temmuz 2015 – Sayı: 295

Tick Medya Grubu
Tick Medya Grubu Filistin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s