9 Aralık 1917 Kudüs Düştü (Belgesel)


TAM 99 YIL ÖNCE

İçerisinde bulunduğumuz Aralık ayı Dünya tarihi açısından 2 önemli tarihi olayı kaydetti. Biri 99 yıl önce, diğeri ise 500 yıl önce. Dünya hakimiyetine giden yolun kapısı olan Kudüs-ü Şerif, 500 yıl önce 30 Aralık 1516’da Yavuz Sultan Selim Han tarafından Fatimilerden alınarak fethedilmişti. Ne yazık ki 99 yıl önce yani 9 Aralık 1917’de ise İngilizlerin işgaliyle Osmanlı’nın elinden çıktı.

Kudüs ve Mescid-i Aksa denilince mübarek kılınmış o toprakları fetheden komutanlar Hz.Ömer, Selahaddin-i Eyyübi, Memluk sultanı Aslan Baybars ve Yavuz Sultan Selim’in isimleri tarihe kaydedilmiştir.

Osmanlı döneminde Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri tarafından 30 Aralık 1516’da fethedilen Kudüs, tam 401 yıl boyunca esenliğin ve huzurun şehri olmuştu.

Mescid-i Aksa her santiminde peygamberlerin secde izlerini, sahabe-i kiramın gözyaşlarını ve şehitlerin kanlarını barındıran ilk kıblemiz olarak Kudüs’ü ve Filistin topraklarını bereketlendirdi.

Müslümanların elinde olduğu her dönemde Müslümanlar kadar diğer tüm inançlar için de bir esenlik, huzur ve barış şehri olmasıyla dikkatini çeker tarih sayfalarının. Haçlıların ve siyonizmin işgaline maruz kaldığı tarihin her anında ise Kudüs’te kan, gözyaşı ve acıdan başka hiçbir şey yaşanmamıştır.

Vatan toprağımız olan Kudüs en son Yavuz Sultan Selim Han’ın fethinden ne yazık ki tam 401 yıl sonra tuhaf, ilginç, enteresan bir şekilde elimizden çıktı. İşte konumuz tam da budur.

Tarih 9 Aralık 1917. Yani içerisinde bulunduğumuz 2016 yılı itibariyle bugün tam 99 ncu yılı. Hiç dinmeyecek savaşların, kargaşanın, gözyaşlarının başlangıcı. Kudüs, elimizden çıkınca topraklarımızı bir bir kaybettik. Batı dünyası topraklarımızı kendi aralarında tek tek pay etmeye başladılar.
Tarihin en önemli olaylarından biri Osmanlı’nın Kudüs’ten çekilişidir. Yani 9 Aralık 1917…

1915’te Çanakkale’de Osmanlıyı ele geçirmeye çalışan İngilizler ve müttefikleri “hasta adam” dedikleri Osmanlı’dan hiç ummadıkları bir yenilgi aldılar. Ardından 1916’da Irak Kut-ül Amare’de Batı dünyası acı bir yenilgi daha aldı.

Ancak Osmanlı karşısında üst üste yenilgiler alan İngilizler 1917’de Kudüs-ü Şerif’i işgal etmede başarılı olurlar. Dünya hakimiyetinin anahtar deliği olan Kudüs’ün düşmesi 9 Aralık 1917’de gerçekleşir.

O bölgede 4’ncü, 7’nci ve 8’nci ordular olmak üzere 3 kolordumuz bulunuyordu!

Filistin topraklarını korumakla görevli Osmanlı ordularından biri olan 7.Ordu’nun Bab-ı Aliden “Habersiz” ve ani bir şekilde ardında 50 bin Mehmetçiki esir ve 5000 topu ganimet bırakmasının ardındaki sır perdesi halen aralanamamıştır.

Kut’ül Amare Zaferi nasıl ki bizden onlarca yıl saklandı ve nesillerimize bu zafer öğretilmediyse Kudüs’ün nasıl oldu da elimizden çıktığı konusu da hep gizlendi.

Sözün özü, biz Çanakkale’yi, yeni yeni farkettiğimiz Kut’ül Amare zaferini ve Kudüs’ün elimizden nasıl düştüğünü öğrendiğimizde tarih sayfaları yenilenecektir.

“Bize ne Kudüs’ten, Şam’dan, Bağdat’tan” diyenlere aldanmayın. Bunu onlara söyleten bir irade var. Kudüs’ün elimizden düşürüldüğü 9 Aralık 1917’yi unutmayalım. Unutturmayalım.

99 yıllık hasreti bitirmek için var gücümüzle çalışalım.

9 Aralık 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s