Ashab-ı Aksa Derneğinin Abdulhamid Han ve Filistin etkinliği


Dernek merkezi İstanbul Fatih’te bulunan Ashab-ı Aksa Derneği 4 Şubat 2017 Cumartesi günü Ali Emiri Salonu’nda “işgalin 100.Yılında Abdulhamid Han & Filistin” konulu bir etkinlik düzenledi.

Ashab-ı Aksa Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Buyruk ile Araştırmacı-Yazar Muhammed Voyvotoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı program İbrahim Deniz hocanın okuduğu Kur’an ile açılışı gerçekleştirildi.

Salonda bay-bayan nüfusu orantılıydı. Yaş dağılımını incelediğimde ise her ne kadar her yaş grubundan katılımcılar bulunsa da genç neslin yoğunlukta olması sevindiriciydi. Oturduğum muhitten Abdullah Şanlı kardeşim ile birlikte programa katıldık. Önceki senelerde benzeri düzenlenen programa da yine birlikte katılmıştık. Beraberimde getirmeyi unutmuştum fakat sosyal medyadan programın broşürünü paylaştığım için haberdar olan Kızım Feyza Ensari, programa kısa bir süre kala beni telefonla arayıp “baba oradaysan ben de geleceğim” dedi ve otobüse binip programa yetişti. Belirtmeden geçemeyeceğim fakat insanın kendi evladıyla böyle bir programı izlemesi ayrı bir heyecan veriyor.

Daha önce Ashab-ı Aksa Derneği’nin aylık sohbet toplantılarına 2 kez katılmıştım. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla katılmaya gayret gösterdiğim aylık sohbet toplantıları çok bereketli ve faydalı geçiyor.

Programın moderatörlüğünü yapan kardeşimiz okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kürsüyü Dernek Başkanı İbrahim Kılıç’a teslim etti. Başkan yaptığı kısa konuşmasında Hz.Ömer’in (r.a.) Kudüs’ü fethinden sonra işgal edilişinin en uzun süresini yaşadığımıza dikkat çekti.

Ardından kürsüye davet edilen konuşmacılardan Orhan Buyruk, dernek yöneticilerinden olmasının yanısıra geçtiğimiz aylarda Filistin’i ziyaret etmek istediği sırada İsrail polisi tarafından gözaltına alınmış ve 21 gün boyunca esir tutulmuştu. Esasında 21 gün boyunca yaşadıklarını anlatması istenmişti kendisinden fakat vaktin darlığı nedeniyle yaşadıklarını anlatmak yerine Filistin ve Mescid-i Aksa ile ilgili yanlış veya eksik bilinen hususları anlatmayı tercih etti. Mescid-i Aksa’nın tam olarak neresi olduğu, Ağlama duvarı diye İslam dünyasına yutturulan yerin gerçekte Burak duvarı olduğu gibi önemli hususları projeksiyon yardımıyla görsel olarak anlattı.

Son konuşmacı olarak kürsüye davet edilen isim ise Araştırmacı-Yazar Muhammed Voyvotoğlu oldu. Daha önce duyduğum bir isim değildi. Abdulhamid Han dönemini, sonrasını kısmen de öncesini zamanı mümkün olduğunca elverişli kullanarak anlatmaya çalıştı. Muhammed Voyvotoğlu daha önce duyduğum bir isim değildi. Keyif aldım kendisini dinlerken ve istifade ettim. Fakat takılı kaldığım 2 husus vardı ki yaraladı beni. Birincisi Şerif Hüseyin meselesini anlatırken “Araplar, Osmanlı’yı arkadan vurdu” şeklinde birkaç kez bu cümleyi sarfetti. “Araplar” diye bir eleştiri veya övgüde genelleme yapmayı doğru bulmuyorum. Aynı şey Türkler, Kürtler için de geçerli. İttihatçılara bakarak Türkler de Osmanlı’yı arkadan vurdu desek olur mu? Ya da günümüzde Pkk’ya baz alarak Kürtler hakkında genel bir yargılama yapabilir miyiz? Yaralandığım diğer ikinci mesele ise biraz tarihi bilgiyle ilgili olduğu için araştıracağım. O da; Abdulhamid Han’ın gazeteci Theodor Herzl’i makamına kabulü sırasında Filistin’den toprak istemesine bir avuç dahi toprak vermem şeklinde verdiği cevapla ilgili meşhur meselenin uydurma, abartı olduğunu söylemesiydi. Böyle bir hadise yokmuş. Sağlam yazarların eserlerinde bu konunun geçtiğini hatırlıyorum. Ben yine de tekrar bir araştıracağım.

Program en son çekilişle son buldu. 1 kişiye çekilişle Kudüs programı hediye edildi.

Dernek yöneticilerine, gönüllü üyelerine, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s