Tophane özelinde Köprü altından Cami diplerine


Bu milletin evlatlarına alkol “bir medeniyet” olarak yutturuldu. Televizyondaki program sunucusunun da “ne yani siz şimdi alkole karşı mısınız?” şeklindeki ilginç sorusu da bir operasyon ürünüdür. Müslüman bir insana böyle bir soru kadar saçma soru sorulabilir mi? Aynı medya, Tophane’de başörtülü bir hanıma saldırıdan kaynaklanan olayları bile “alkol kullananlara saldırı” şeklinde pazarlamıştı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Anadolu insanının ekonomik potansiyeli, yaşam standardı, politik durumu veya etnik sınıfı ne olursa olsun hiçbir şey camileri kadar güçlü bir ortak paydaya sahip değildir. Ne yapılırsa yapılsın ama cami denince duraksarlar. Atasözlerindeki “eceli gelen köpek cami duvarını bevler” deyimi de bu hassasiyetten geliyor.

Öyle değil mi? Toplumun farklı kesimlerini bir safta toplayan, tek olana yönelinen, hep birlikte avuç açıp “birliğimizi bozma” diye sessizce yakarılan mekânlar camilerimizden başka neresidir? Küs olanlarımızı bile yanyana getirebilen yer camiler, toplumsal dayanışmanın, huzurun muhafaza edildiği yerler değil mi? Fakat ne yazık ki kimi çevrelerce bu tarihi hassasiyetlerimizin mekânsal alanı olan camilerimiz kuşatılmak istenerek yok edilmeye çalışılıyor. “Özgürlük” diye ezberletilmiş bir kavramı kendilerine zırh yapan zihniyet “istediğim gibi, istediğim yerde içip kafayı dağıtırım” diyerek alkol şişesini de cami duvarına veya bahçesine atabiliyor.

Yaşı ilerlemiş olanlar iyi bilirler. Geçmiş tarihlerde “köprü altı” diye tanımlanan bir alışkanlık vardı. Alkol tüketimi bu milletin genel olarak kabul ettiği bir şey değildi. Bu milletin çoğunluğu “içki kötülüklerin anasıdır” sözünün Hz.Peygamber’in (s.a.v.) bir Hadis-i Şerif’i olduğunu bilmese de alkolün kötü bir şey olduğunu bilirler. Buna rağmen alkol tüketenler bu işi köprü altı denilen kuytu yerlerde ya da şehrin belli yerlerinde açılmış olan meyhane gibi yerlerde yaparlardı. Açık alanda içen olursa gazeteye sarıp öyle içerdi. Başka bir deyimle alkolik te olsa alkol kullanımının bir medeniyet veya çağdaşlık olmadığını bilirdi. Ayıbını gazete kâğıdıyla örterdi. Fakat ne yazık ki medyanın bir kesiminin yüksek seviyede kampanyalı haberleriyle ve belli bir siyasi çevrenin de desteğiyle alkol kullanımı bu millete “bir medeniyet”, “bir kültür” olarak yutturuldu.

Öyle ki, önemli bir televizyon kanalında tanınmış bir program sunucusunun yayınına canlı telefon bağlantısı yaptığımda program sunucusunun “ne yani şimdi siz alkole karşı mısınız?” şeklindeki sorusuna bizzat muhatap oldum. Müslüman bir insana daha başka böyle saçma bir soru ne olabilir? Müslüman bir insanın alkolü karşı olmaması düşünülemez ki… Alkolün bu millete onlarca yıldır “bir kültür” diye yutturulmaya çalışılmasını bu soru çok bariz bir şekilde ortaya koyuyor aslında.

Tophane özeline değinecek olursak, Beyoğlu İlçesi’ne bağlı olan Tophane semti, Osmanlıdan günümüze kadar mahalle-semt kültürünü koruyabilmiş ve bu geleneği sürdürebilen ender yerlerden biridir. Aynı zamanda tarihimizin önemli noktalarından olan 1453’teki İstanbul Fethi’nin de merkez üssüdür. Fethi tamamlayacak stratejik bir hamle olan gemilerin karadan yürütülmesi için güzergâhın ilk adresidir. Tophane’nin tarihi açıdan bir başka vakası ise Çanakkale savaşında yaşandı. İşgal ordularının “Her şey tamam” diye düşündüğü sırada gece yarısı boğaza mayınları döşeyen Nusret Mayın Gemisi’nin komutanı Tophaneli Yüzbaşı İsmail Hakkı’dan başkası değildi. Geminin maketi Tophane parkı içerisinde mevcuttur.

Böyle bir semt olan Tophanenin tarihi camilerinden olan Kılıç Ali Paşa ve Bayezid-i Cedid camilerinin bulunduğu sokaklar son yıllarda deyim yerindeyse barlar sokağına dönüştürülmek isteniyor. Alkol festivallerinin yapıldığı sokaklarda yaşananlar tam bir rezalet. Ne okunan ezanın, ne çevresinde bulunan türbelerin, ne caminin ne de bölgede ikamet eden ailelerin hiçbir önemi yok. Anlık kazançlar uğruna göz yumulan veya denetimden uzak tutulan bu azgınlıklara karşı, bölgede bulunan mahalle sakinleri ve sivil toplum kuruluşları süreç içerisinde sıkıntılarını ve şikâyetlerini defalarca dile getirdiler. Tophane kendi geçmişinde alkolü ve uyuşturucuyu iyi bilen bir muhittir. Yetkili kurumlara bu durumu da belirterek “biz alkol ve uyuşturucunun ne olduğunu bilmeyen bir semt değiliz. Ama camilerimizin etrafında yapılan bu azgınlıkların alkolle, eğlenceyle bir alakası yok. Bu başka bir şey” sözleriyle ifade ettiler. Kurumlar arasındaki “yetki” kargaşası yapılan şikâyetleri hep öteledi.

Gerek Gezi olayları ve gerekse de 15 Temmuz darbe girişiminde Tophanelilerin “dik” ve “net” duruşu için acaba kripto birilerince ya da anlık kazançlar uğruna değerlerini paralayanlar tarafından Tophanelilere bir bedel mi ödetiliyor sorusu şu sıralar çok sık sorulmaya başlandı.

En nihayetinde “yalnız” kaldığını düşünen Tophaneliler çareyi topyekûn bir karşı duruşta gördüler. Sosyal medyayı güçlü bir şekilde kullanarak yaşanan rezaletleri görüntüleyip sosyal medyada yaygınlaştırdılar. İmza kampanyaları, resmi kurumlara dilekçeler ve yazılı-görsel ve internet medyasında yapılan haberler ile şikâyet ettikleri konuya dikkat çekmeyi başardılar.

Twitter’de alkol kullanan veya satanlar tarafından atılan hakaret içerikli mesajlara bakıldığında bile Tophane halkının “biz alkolü biliriz, bu başka bir şey” sözlerinin ve tepkilerinin ne kadar yerinde olduğunu ortaya koydu.

Tophane halkının ve bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının sabırla, kararlılıkla ve cesaretle gösterdikleri karşı duruş, yerel yönetimleri harekete geçirdi. Bu konuda önemli bir başarı sağlanmış oldu. Denetimler ve cezalar başladı. En azından şimdilik durum bu.

Eyüp Güzel 17.08.2017 – Vavelif Dergisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s