Gazeteciler arasında Filistin’i nasıl anlatırız çalıştayı


Türk-Arap Medya Derneği (TAM) ile Uluslararası Filistin Medya ve İletişim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Filistin Meselesini Türkiye’de Daha İyi Nasıl Anlatabiliriz?” konulu çalıştay, bir arama konferansa düzeyinde gerçekleşti.

27 Eylül 2018 Perşembe günü Topkapı’daki Holiday Inn Otel’de saat 13:00 – 18:00 arasında gerçekleşen çalıştaya çok sayıda tanınmış gazeteci ve sinemacı katıldı.

Çalıştayın ev sahibi olan Türk-Arap Medya Derneği Başkanı Gazeteci Turan Kışlakçı tarafından yapılan açılış konuşmasında Filistin meselesinde yeni bir dilin ihtiyaç duyulduğuna, birbirinden değerli konukların yapacağı katkılardan bir rapor oluşturulacağına değinildi.

Çalıştayı, yapılacağı günün sabahında bir dostumun uyarısıyla öğrendim ve programlarımı iptal ederek dinleyici olarak katıldım. Açıkçası Filistin meselesiyle ilgili bugüne kadar en haz aldığım programlardan biriydi. Çok kıymetli ve faydalı bir çalıştay oldu. Tekrarının yapılacağını ve hatta üçüncüsünün ise farklı bir ülkede yapılacağını duymak çok sevindiriciydi.

 

Çalıştayda aldığım notlarım arasında şu satırlar yer almaktadır…

MERVE ŞEBNEM ORUÇ

– İsrail projelerini adım adım uyguluyor. Karşı direnişi sabırla ve planlı bir şekilde bertaraf edebiliyor. O yüzden daha bilinçli davranmak gerekiyor.
– Müslümanlar (genel olarak) ellerine geçirdiği gücün ve paranın sınavını veremiyorlar.

KEMAL ÖZTÜRK

– Yeni bir söze ihtiyacımız var. Bunu yapmadığımız sürece gazeteciler olarak sadece bir tarihi anlatmış olacağız.
– Kudüs meselesini sadece dini bir mesele olmaktan çıkarmalıyız. Ayrıca bu mesele sadece Müslümanların sorunu değildir. İnsanlık sorunudur. Gerektiğinde Müslümanlar olarak Hıristiyanlarla ittifak yapmalıyız.
– Türk medyası olarak uluslararası anlamda ilk ofisimizi Gazze’de 2012 yılında Anadolu Ajansı olarak açmıştık. Batı dünyası bizden çok yıllar önce girmişlerdi oraya.
– Kudüs’ün Krallığı isimli oldukça kaliteli bir filmi ne yazık ki bir Müslüman sinema yönetmeni çevirmedi.

RESUL TOSUN

– Türkiye’de Filistin meselesi her kesim tarafından kanıksanmıştır. Bu meseleye muhalefet eden hiçbir kesim yok ülkemizde.
– Filistin’deki silahlı veya silahsız her direnişi meşru bir direniş olarak görüyorum. Tıpkı bizim tarihimizdeki Kuvay-ı Milliye gibidir.
– Yakın tarihe kadar ülkemizde Filistin ile ilgili çıkan haberlerin neredeyse tamamı Batılı kaynaklardan gelirdi. Birkaç sene öncesi bu durumu Anadolu Ajansı’mız kırmıştır. Artık haberleri kendi milli ajansımızdan alabiliyoruz. Ama yine de yetmez.
– Sadece medya sektörü ile değil sinema ve sanat dünyasıyla da Filistin meselesi ele alınmalıdır.

AHMET TURGUT

– Kudüs konusunda ne yazık ki İslamcı kesimimizin büyük çoğunluğu bilgisizlik içerisindedir.
– Fetöcülerin Kudüs konusunda çok ciddi akılları karıştırıcı ve yanlış olan söylemleri doğru bilgi diye çok yerde bilinçsizce dillendirilmektedir.
– Kudüs meselesini anlatan, yazan diller ve kalemler eğitime tabi tutulmalıdır. Özellikle rehberler.

KORAY DEMİR

– Türkiye’deki Kudüs, tedaviyi reddeden, sürekli söven bir mesele gibi görünüyor. Ciddi bir özeleştiriyi hak ediyoruz.
– Batıyı sadece hamasi duygularla tarif etmek yerine dürüstçe tespit etmeliyiz.
– Çekimlerim nedeniyle hangi Arap ülkesine gittiysem Türkiye’den olduğum için istisnasız hepsinde hep iyi şeylerle karşılaştım. Kötü hiçbir şeyle karşılaşmadım.

TAHA OUDA (Filistinli gazeteci)

– Filistin meselesi ne yazık ki sadece bir olay olduğunda gündem oluyor. Çok şükür ki son zamanlarda bunun dışına çıkılmaya başlandı.
– Kendi yurdunda mülteci durumuna düşürülmüş olan 6 milyon insan var.
– Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde medyada hep taş atan ve kendini o taşlardan korumaya çalışan İsrail askeri görüntüsü veriliyor.

ARDAN ZENTÜRK

– Akıllı tespitlere ihtiyaç var.
– Tarihin bir anına takılmak yerine çözüm istiyoruz.
– Başbakan iken Erdoğan’ın “One Minute” meselesinde yurda döndüğünde havaalanında niye hiç sol bayraklar yoktu. Hani anti emperyalist ve anti Siyonist mücadele içerisindeydiler. Karşılayanların hepsi AK Partililer, muhafazakarlar ve İslamcılardı.

İSMAİL MANSUR ÖZDEMİR

– Siyonizm devletlerin aklını almış bir yapıdır.
– 1994’te Arakan’a gittiğimde orada İsrail’in silahlarını çarşıda pazarda gördüm.
– Her Yahudi Siyonist değildir.
– Kapasitelerimizi kolay harcamayalım. Başı açık diye Tamimi isimli direnişçi kızı eleştirenler oldu.

ERSİN ÇELİK

– Sosyal medya paylaşımlarını önemsiyorum. Bu alandan istifade edilmelidir.
– İbranice bilmediğimiz için bazen hatalar yapabiliyoruz. Örneğin İbranice konuşulan bir videoda kasıtlı olarak İngilizce alt yazılarla yanlış bilgiler yazılmış ve biz İbranice bilmediğimiz için yanlış bir paylaşım yaptık.
– İbranice bir web sitesi hazırlanmalıdır. Hiç olmazsa İbranice sosyal medya hesapları oluşturulmalıdır.
– Gazeteciler arasında söylem birliği şart. Örneğin;; İşgal edilmiş Filistin toprakları denilmeli veya bir başka örnek; İşgalci İsrail gibi cümleler kullanılmasına özen gösterilmeli.

TAHA DAĞLI

– Yayıncılık dilinde önemli eksiklikler veya yanlışlar var. Yerleşimci yerine gaspçı denilmeli. Filistinli mahkumlar yerine esir denilmeli.
– Filistinliler sadece taş atan insanlar olarak gösterilmemeli. Onlar uluslararası hukuka uygun olarak tepkilerini gösteriyorlar. Bunu iyi anlatmalıyız.

SAİD ERCAN

– Ciddi bir rehberlik eğitimine ihtiyaç var. Korkular fazla abartılıyor ve insanlar oraya gitmeye korkuyorlar yada giderken tedirgin gidiyorlar.
– Bugüne kadar yaklaşık 10 İsrailliden bana program davetleri geldi. Filistin ile ilgili ne yazık ki tek davet gelmedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s