Davamız Kudüs ekibinin düzenlediği Kudüs Programı


Davamız Kudüs resmi bir dernek gibi sivil toplum kuruluşu olmayan sayıları yaklaşık 100 civarında olan ve İslami hassasiyetleri bulunan bir topluluk. Bir süre önce topluluğun önemli bir kısmı işgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret edip döndükten sonra Beytilmakdis ile ilgili yoğunlukları artmış. Kendi aralarında “meğer çok boş bırakmışız bu meseleyi” diye söylenip durmuşlar ve bir karara bağlamışlar özeleştirilerini.

Önce sosyal medyada “Davamız Kudüs” ismiyle sayfalarını aktif hale getirdiler. Ardından da davamizkudus.org isimli web sitesini açtılar. İsim isim tanımıyorum fakat sosyal medyada tevafuken denk geldim çalışmalarına. Web sitelerini inceledim ve gayretlerini samimiyet ile ördüklerini farkettim.

İLK ETKİNLİKLERİNDE BAŞARILI BİR SINAV VERDİLER

Davamız Kudüs isimli grup ilk etkinliğini 12 Ekim 2018 Cuma akşamı saat 20:00’de Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirdi. İsrailin deport ettiği Mehmet Esmer ile Filistin’den konuk ettikleri Mescid-i Aksa Güvenlik Amiri Ebu Kuteybe (Samir Sıyam) seminerin konuşmacısıydı. Ebu Kuteybe dünden bugüne Kudüs’ün tarihini Arapça anlattı, Mehmet Esmer ise Türkçeye çevirdi.

Programın açılış konuşmasını ise “Ümmet-i Muhammed’in Ortak İmtihanı Kudüs” isimli kitabın yazarı Ali Yelgün hoca yaptı. Açılış konuşmasının ardından Mehmet Esmer’in hazırlamış olduğu Mescid-i Aksa’ya Bakış isimli önemli bir rapor okundu.

Davamız Kudüs ekibi ilk kez bir etkinliğe imza attıkları için öncesinde 300 kişilik salon dolarmı acaba kaygılanmışlar. Fakat salon tamamen doldu e hatta aralara, önlerdeki boşluklara takviye sandalye ve oturaklar getirtildi.

Ali Yelgün hoca açılış konuşmasında “Yıllarca ilahiyatlarda okuduk ve okuttuk. Fakat ilk kez gidene kadar Kudüs’ü bildiğimizi sanıyormuşuz” sözleriyle kendi üzerinden Ümmetin duyarsızlığına atıfta bulunarak Kudüs’e gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Filistinden gelen konuk Ebu Kuteybe “Semaya en yakın olan yerden, bereketin berkezinden, selam şehrinden, barış şehrinden selam getirdim. Eski şehrin sokaklarının selamını, yaşlılarının selamını, Kanuni Sultan Süleyman’ın surlarındaki taşların selamını, Şam kapısının selamını getirdim. Beytlahimden, Ramallahtan, Halilurrahmandan selam getirdim. Kudüs halkının selamını getirdim sizlere” diyerek başladığı konuşmasını büyük perdeye yansıttığı resimlerle destekleyerek gerçekleştirdi.

Okunan Kur’an ve dua ile tamamlanan programın sonunda ise çekiliş ile 1 kişiye Kudüs seyahati hediye edildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s